Гид-экскурсоводтарды дайындау бойынша курс

7 ақпан күні Yessenov University Үздіксіз білім беру институтында «Күміс университеті» жобасы аясында егде жастағы азаматтарға арналған гид-экскурсоводтарды дайындау бойынша біріктірілген туристік курс басталды.

Аймақтағы туристер саны жыл сайын артып келеді. Өткен жылдың қазан айына дейін Маңғыстау облысына 325 мыңнан астам турист келді. Осы себепті білікті гидтер мен гидтерге деген қажеттілік артып келеді. Дәл осы бағыт Күміс университеті жұмысының басты мақсаты болып табылды.

Маңғыстау өңірінің басты көрікті жерлері – фантастикалық пейзаждар, құмды жағажайлар мен көркем аңғарлар. Мұнда көптеген туристік, тарихи және киелі орындар бар: Бозжыра шатқалы, аты аңызға айналған Шеркала тауы, Торыш шар конкреция аңғары, Бекет ата, Шақпақ ата, Сұлтан-епе жерасты мешіттері және т. б.

Курстың негізгі мақсаты – туристер санының өсуі үшін сауатты және құзыретті экскурсоводтарға сұраныс артып келе жатқан Маңғыстау облысының киелі жерлері бойынша туристік бағытты дамыту және танымал ету.

«Күміс университетінің» бірінші курсы модульдік жүйе бойынша оқытылады және экскурсиялық шеберлік, Маңғыстаудың тарихи-мәдени көрікті жерлерін түсіну, компьютерлік сауаттылық және ағылшын тілі негіздерін қамтиды.

Жаңа білім алу, өзін-өзі жүзеге асыру мүмкіндіктерін ашу үшін талғампаз жастағы 70-ден астам тыңдаушы қатысты.
Өз ісінің жоғары білікті шеберлері, профессорлар, ғылым кандидаттары өңірдің қасиетті орындары, табиғаты, бірегей тұрмыс пен ғасырлық дәстүрлер туралы білімдерімен, сондай-ақ заманауи инновациялық технологияларда тілдік дағдыларды пайдалана отырып, пайдаланушылық аспектімен бөліседі.

Тренерлер талғампаз жастағы тыңдаушыларды экскурсияны дайындау және өткізу әдістемелері, экскурсиялық маршрут пен экскурсоводтың портфолиосын жасау, Маңғыстаудың киелі орындары мен этнографиясы туралы материлдармен таныстырды. Курс барысында тығдаушылар үлестірме материалдармен жұмыс істеді, деректі фильмдер-презентацияларды талқылады және орындалған тапсырмаларын көрсетті.

Үш айлық курстың соңында Күміс университетінің түлектері сертификаттар алып, Маңғыстау облысының туризм басқармасымен Меморандум аясында өңірге демалысқа келетін туристер үшін экскурсовод ретінде жұмысқа орналасады.

«Мен қазір 85 жастамын және Күміс университетте оқудың арқасында уақыт өте келе гид-экскурсовод болу үшін партаға қайта отырдым. Мен Маңғыстауда 85 жылдан астам өмір сүрдім, сондықтан осында менің өмірлік тәжірибем мол. Күміс университет – зейнеткерлер үшін өз көкжиегін кеңейтуге, өз білімдерін көрсетуге, экскурсияға баруға және өлкеміздің шексіз сұлулығын көруге тамаша мүмкіндік», – деді Ақтау қаласының тұрғыны Людмила Кулешова.