Yessenov University әскери кафедрасында Ақтау гарнизонының әскери прокурорымен кездесу өтті

Yessenov University әскери кафедрасында Ақтау гарнизоны әскери прокуратурасының аға прокуроры Абитов Берік Қанағатұлы және гарнизонның әскери полиция бөлімінің офицері Жаумытбаев Ербол Қоңыратбаевичпен студенттер мен оқытушылар құрамының кездесуі өтті.    Сыбайлас жемқорлық мемлекет пен қоғамның тұрақтылығына қауіп төндіретін Қазақстанның қауіпсіздігіне жүйелі қатер болып табылады. Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар үшін жауаптылық Қылмыстық кодексте және Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексте көзделген.

«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы» Заң талаптарының аясында сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл түрлі бағытта жүргізілуде. Сыбайлас жемқорлықпен күрес бүгінгі күні Қазақстандағы ең күрделі мәселелердің бірі болып табылады. Сыбайлас жемқорлық – бірден тарайтын дерт.

Пара деген не? Бұл лауазымды тұлғаның басқа тұлғадан ақша немесе басқа да жеңілдіктер алуы, ол үшін олар атқаратын лауазымына байланысты кез келген қызмет көрсетіледі. Сонымен қатар, пара алушы көрсетілген ақша мен жәрдемақыны әрқашан жеке ала бермейді, олар көбінесе жақын адамдарға немесе фронт ұйымдарына берілуі мүмкін. Пара мыналар болуы мүмкін:

Заттар – ақша, оның ішінде валюта, банк чектері мен бағалы қағаздар, бағалы металдар мен тастардан жасалған бұйымдар, автомобильдер, пәтерлер, саяжайлар мен саяжайлар, азық-түлік, тұрмыстық техника мен техника, басқа да тауарлар, жер және басқа да жылжымайтын мүліктер.

Қызметтер мен жеңілдіктер – емдеу, жөндеу және құрылыс жұмыстары, санаториялық-курорттық және туристік жолдамалар, шетелге сапарлар, тегін немесе жеңілдетілген бағамен ойын-сауық және басқа да шығындарды төлеу.

Сыбайлас жемқорлықты жүйелі құбылыс ретінде қабылдай отырып, мемлекет онымен күресудің кешенді шараларын жасап, жүзеге асыруда. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күресте мемлекет пен қоғамдағы сыбайлас жемқорлықты азайтуға, сыбайлас жемқорлыққа қатысы бар адамдарды анықтауға және жазалауға мүмкіндік беретін нақты шаралар маңызды рөл атқарады.

Біздің қоғамда, әсіресе әскерде жемқорлыққа орын жоқ. Бұл құбылысқа қоғамның барлық күш-жігерін біріктіріп, оны тоқтатудың барлық тәсілдерін қолдану арқылы ғана тиімді қарсы тұруға болады. Сондықтан сыбайлас жемқорлықпен күресу Қазақстан Республикасының барша азаматтарының азаматтық борышы деп қарау керек.

Кездесуге қатысушылар тарапынан нақты сұрақтар қойылып, оларға толық жауаптар алынды.