Yessenov University студенті Қытайда өткен«Huawei ICT Competition» жаһандық байқауында жеңіске жетті

23-26 мамырда Шэньчжэнь қаласында (Қытай Халық Республикасы) «Huawei ICT Competition Global Final 2023-2024» байқауы өтті. Байқауға Қазақстан, Ирак, Оман, Сауд Арабиясы, Пәкістан, Иордания, Ливан, БАӘ, Бахрейн, Кувейт, Катар, Малайзия, Таиланд, Кения, Мысыр, Қытай және басқа да елдердің 2000 жоғары оқу орындарынан 170 000-нан астам студент қатысты.

Huawei ICT Competition – ақпараттық коммуникациялық технологиялар (АКТ)саласындағы ең ірі және ең беделді халықаралық білім беру платформаларының бірі. Байқау өз елдерінің цифрлық экономикасының дамуына елеулі үлес қоса алатын дарынды студенттерді анықтауға және қолдауға бағытталған. Huawei АКТ жарысы сонымен қатар АКТ мамандарының жаһандық қауымдастығын құруға көмектесетін әртүрлі елдерден келген қатысушылар арасында білім алмасу мен мәдени өзара әрекеттесуге ықпал етеді.

“Computing” бағыты бойынша әлемнің түкпір-түкпірінен келген 36 команда арасында 1-орынды қазақстандық команда – Yessenov University «Ғылым және технологиялар» факультетінің студенті Утебай Оралбай мен Алматы энергетика және коммуникациялар университетінің студенті Жиляков Николай жеңіп алды.

Ал “Cloud” бағытынан 37 команданың арасынан 1 орынға еліміздің атынан Әл-Фараби атындағы ҚазҰУ мен SDU университеттерінің студенттері ие болды.

Айта кетсек, Yessenov University студенті Утебай Оралбай 2023 жылдың желтоқсан айында Бахрейнде өткен «Huawei ICT Competition 2023-2024» халықаралық жарысында гран-при иегері атанды. Ал 2022 жылы Есенов университетінде білім алушыларға IT–технологиялар бойынша белгілі бір білім деңгейін алуға және тәжірибелік дағдыларын қалыптастыруға тегін мүмкіндік беретін Huawei ICT Academy ашылды.

Қазақстандық студенттердің Huawei ICT Competition сияқты беделді халықаралық байқауға қатысуы еліміздегі АКТ саласындағы білім беруді дамытудағы маңызды қадам болып табылады. Бұл мамандарды дайындау деңгейін көтеруге ғана емес, Қазақстанның әлемдік аренадағы ұстанымын нығайтуға да септігін тигізеді. Байқауда жеңіске жету студенттерге халықаралық деңгейде танылу, кәсіби байланыстар, және жетекші әлемдік компаниялардағы жұмыс перспективалары және т.б. мүмкіндіктер ашады.