Болашақ энергиясы: Yessenov University-де көшпелі көрме өтті

2024 жылғы 22 қазан мен 12 қараша аралығында Yessenov University қабырғасында «Энергиядағы ауысым — болашақ энергиясы» атты көшпелі көрме өтеді. GIZ Водород дипломатиясы кеңсесі және Германияның Алматыдағы Бас консулдығының қолдауымен ұйымдастырылған бұл көрме жаһандық энергетикалық ауысым мен тұрақты қозғалыс мәселелеріне арналған.
22 қазанда өткен ашылу рәсімі мен конференция «жасыл» энергетика мен халықаралық ынтымақтастықтың өзекті мәселелеріне арналды. Талқылауға сарапшылар, сала көшбасшылары және мемлекеттік органдар өкілдері қатысты.
Конференция барысында жаңартылатын энергия көздері мен Орта дәлізді дамыту, Орталық Азияның энергетикалық болашағы үшін кадрлар даярлау және «жасыл» сутегі саласындағы зерттеулер мен инновациялар сияқты маңызды тақырыптар қарастырылып, талқыланды.
Көрме аясында ұсынылған бес интерактивті куб көрмеге келушілерге контентпен тікелей өзара әрекеттесуге мүмкіндік береді. Қатысушылар жаңартылатын энергия көздеріндегі инновациялармен танысып, жаһандық энергетикалық ауысымға қатысты әртүрлі көзқарастарды зерттейді, сондай-ақ «әділетті ауысымның» әлеуметтік және этикалық аспектілерін түсінуге мүмкіндік алады. Көрмеде «Мобильді куб» секілді тұрақты көлік шешімдеріне арналған инсталляциялар, сонымен қатар жаңартылатын энергия көздерін өндіруге арналған заманауи технологияларды көрсететін «Жаңартылатын энергия көздерінің кубы» бар.
Ерекше назар «Әділетті ауысым кубына» бөлінген, онда әлемнің түкпір-түкпіріндегі сарапшылардың пікірлері арқылы энергетикалық өзгерістердегі әлеуметтік теңдік мәселелері қарастырылады. Интерактивті қондырғылар қатысушыларды энергетикалық ауысымның жаһандық перспективаларын зерттеуге шақырады, оған мемлекеттік құрылымдардан бастап жеке секторға, ғылыми қауымдастыққа дейінгі әртүрлі мүдделі тараптар қатысады.
Көрме сонымен қатар «Инфо-лаунжды» қамтиды, мұнда келушілер энергетикалық ауысым бойынша жарияланымдармен танысып, қосымша мәліметтер ала алады.
Бұл көрме бұған дейін Орталық Азия, Еуропа, Африка және Таяу Шығыс елдерінде өткен, бұл жаһандық деңгейде тұрақты энергетикалық дамуға деген үлкен қызығушылықты көрсетеді. Yessenov University-де өтетін көрме 12 қарашаға дейін жалғасады және қатысушыларға болашақ энергиясы туралы жаңа білім алуға, сондай-ақ халықаралық сарапшылармен тәжірибе алмасуға мүмкіндік береді.