Әскери кафедра Ш. Есенов атындағы Каспий мемлекеттік технологиялар және инжиниринг университетінің құрылымдықбөлімшесі болып табылады,Маңғыстауоблысы, Ақтауқаласы, 24 шағынаудан, «Мұнайжәне газ» факультетінің оқу ғимаратында орналасқан.
Әскери кафедра 2010 жылдың 30 желтоқсанында № 1475 Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен әскери дайындық бағдарламасы бойыншазапастағы офицерлерді оқыту мақсатында құрылды.
Студенттердің әскери дайындығы төрт әскери-есеп мамандықтар бойынша жүзеге асырылады:
– «Корабльдегі штурмандығы»;
— «Су үсті корабльдерінің радиотехникалық құралдарын пайдалану және жөндеу»;
— «Су үсті корабльдерінің дизельдік энергетикалыққондырғыларын пайдалану және жөндеу».
— «Әскери қару-жарақтар мен әскери техниканы метрологиялық қамтамасыз ету».
Әскери дайындықтың толық курсын аяқтап, емтихан тапсырып және оқу жиындарды өтіп шыққан студенттерге, ЖОО-ң бітірген дипломын алғаннан кейін белгіленген тәртіппен «запастағы лейтенант»әскери атағы беріледі.
2011 жыл мен казіргі уақыт дейін келесі әскери кафедра бастықтар тағайындалған:
2011 – 2016 жж. –1 дәрежелі капитанТулекбаев Марат Абсаттарович
2016 – 2017 жж. – контр-адмиралАбикеев Кенжеберген Кабышұлы
2017ж. – казіргі уақыттаәскери кафедра бастығының лауазымы вакант.
Осы кезеңішінде, 340-тан астамзапастағы лейтенант шығарылды.