Әлеуметттік-тәрбие жұмыстар

«Инжиниринг» факультетінің тәрбие және әлеуметтік жұмыстары негіздерінде анықталған мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу тәрбие жұмысының басым бағыттарын анықтауды көздейді. Тәрбие жұмысының келесі 8 бағыты ұсынылады:

1. Қазақстанның патриотизм және азаматтық тәрбие, құқықтық тәрбие
  2. Рухани – адамгершілік тәрбие
  3. Ұлттық тәрбие
  4. Отбасы тәрбиесі
  5. Еңбек, экономикалық және экологиялық тәрбие
  6. Зияткерлік тәрбие, ақпараттық мәдениет тәрбиесі
  7. Көпмәдениетті және көркем – эстетикалық тәрбие
  8. Дене тәрбиесі, салауатты өмір салты

Тәрбие жұмысы кафедра жұмысының басым бағыттарының бірі. Мамандық студенттерімен тәрбие жұмысын кураторлар жүргізеді,олар оқу жылының басында тағайындалады. Топ кураторлары топ белсенділерін сайлайды,топ стростасын тағайындайды,оқу процесін бақылайды және оқу жылы ішінде академиялық топтардың сабаққа қатысуы мен үлгеріміне бақылау жүргізеді. Тәрбие жұмыстарының проблемалары (сабаққа қатысу,сабақ үлгерімі,өткізілетін шаралар) факультет кеңесінде талқыланады.

Кураторлармен тәрбие жұмыстары келесідей әдістермен жүзеге асырылады:

1. Студенттердің көмегімен жүзеге асырылатын ынталандыру әдісі ұйымдастырылады (тапсырмалар, талаптар).
  2. Бағалау мен өзіндік бағалау әдістері ынталандыру қызметінде іс-әрекеттерді бағалау,өзіндік реттеуде студенттерге көмек көрсету (марапаттау,ескерту,сенім жағдаяты,бақылау,өзіндік бақылау) арқылы жүзеге асырылады.

Кураторлар өз жұмыстарында мынадай формаларды қолданады:

1. -Ұйымдастырушылық (топтық,жекелей);
  2. -Танымдық (сұрақ,пікірлесу,конкурс,конференция т.б.);
  3. -Моральдық тәрбие (дөңгелек үстел,семинар,әдеби-музыкалық кеш,кафедра және факультет күні).

Ақпараттық мәдениет тәрбиесі, зияткерлік тәрбие бағыттарының бірі болып табылады. Интеллектуалдық қабілеттерін дамыту және қалыптастыру, ғылыми-зерттеу қызметін, іскерлігін және дағдыларын зияткерлік еңбек қызығушылықтарын дамыту, конкурстар ұйымдастыру студенттік шығармашылық (ғылыми-техникалық және көркем), түрлі олимпиадаларға мамандығы бойынша студенттерді дайындау аталған бағыттың мақсаты болып табылады. Факультетте құрылған мынадай үйірмелер мен клубтар: Жас эколог, Жас технолог, Клуб машина жасаушылар.

Ш. Есенов атындағы КМТИУ “Инжиниринг” факультетінде көшбасшылық жастар топтарын құру мақсатында тарту үшін студенттер саласына нысандарын бос уақыт өткізу кезінде студенттік секция инженер-мұнайшылар Қоғамының (SPE) құрылды. Ш. Есенов атындағы КМТИУ студенттік секция “инженер-мұнайшылар Қоғамының” президенті НГД-16-1 Сақыпжан Е. болып табылады. “Инжиниринг” факультетінің 60 клуб мүшелері болып табылады. Секция аясында 29.10.2016 – 29.11.2016 курстары кезеңінде мұнай және газ саласындағы лекциялар ұйымдастырылды.Жетекші курсының – бас маманы компания “Schlumberger” Бейбіт Ақбаев. Жұмыс жоспарына сәйкес, секциялар 2017-18 оқу жылына ЖШС қызметкерлері “Қазмұнайгаз” қараша-желтоқсан айларында 2017 жылғы студенттер үшін КГУТиИ им. Ш. Есенов 6 дәріс өткізілді.

Факультет студенттері тұрақты түрде түрлі жарыстарға, конкурстарға және спартакиадаларға қатысып, жүлделі орындарға ие. 2017 жылғы 18-22 қарашада “Қазақ тілі мен әдебиеті” тілдер апталығы аясында “Латын әліпбиіне өту – уақыт талабы” атты эссе жазу. Оған Э-16-1 мамандығының студенттері Сағира Қаржаубаева және Анеля Сәрсенбаева қатысты. Анеля Сәрсенбаева 1-орынға ие болды.

2017 жылғы 7 желтоқсан, ХТОВ-16-1 “химия және химиялық технологиялар” студенттер, ” Маңғыстау облысы студенттер арасында жоғары, техникалық және арнайы орта оқу орындарында үздік бейнеролик бойынша насихаттау мақсатында, сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениет тақырыбы: “адал Бол” ІІ орын.

2017 жылғы желтоқсан айында тәуелсіздік Күніне орай Қазақстан Республикасы Ақтау қ. конкурс эссе на тему: “Тұңғыш Президент және менің Отаным”. Онда НГД-16-1 Ермек Аманмырзаев 2—ші орынды иеленді.

2018 жылдың наурыз айының 8-і мен 11 аралығында Стамбул қ. (Түркия) өткен «Босфор Кубогі» халықаралық турнирінде «Инжиниринг» факультеті НГД-16-1 тобының студенті Қадырханов Самат 1 орынға ие болды.

16 наурыз күні Қ.Сыдиықов атындағы Маңғыстау облыстық кітапханасы директоры З.Ж.Айтуарованың ұйымдастыруымен Ұлыстың Ұлы күні Наурыз мерекесі мен Ақтау қаласының 55 жылдық мерейтойына арналған «Мен қалайша өзіңмен мақтанбаймын?!» атты облыстық сайыс өтті. Сайысқа университетімізден «Инжиниринг» факультетінің «Экология және химиялық технологиялар» кафедрасының 3 курс студенттері қатысып 1 орынды иеленді.

Ағымдағы жылдың сәуір айында Астана қаласының 20 – жылдығы, Ақтау қаласының 55 – жылдық мерейтойына және Университет күніне орай «Yessenov Fest» фестивалі аясында өнер байқауы ұйымдастырылды.«Yessenov Fest» өнер байқауы университет студенттерінің рухани мәдениеті мен шығармашылығын дамыту, жас таланттарды айқындау және қолдау мақсатында факультет командалары арасында өткізілді.Байқау қорытындысын Ақтау қаласының мәдениет қызметкерлері мен өнертанушыларынан құрылған қазылар алқасы құрамы жеңімпаздарды анықтап, марапаттады.«Yessenov Fest» өнер байқауының қорытындысы бойынша: «Инжиниринг» факультеті 1-ші орынға ие болды.

Факультетте тәрбие жұмысы негізінен 8 бағытта жүргізіледі. Олар: 1) Қазақстандық патриоттық тәрбие және азаматтық, құқықтық тәрбие; 2) Рухани-адамгершілік тәрбие; 3)  Ұлттық тәрбие; 4) Отбасылық тәрбие, 5) Еңбек, экономикалық және экологиялық тәрбие; 6) Полимәдениеттік және көркем-эстетикалық тәрбие, 7) Танымдық тәрбие, ақпараттық мәдениет тәрбиесі; 8) Дене тәрбиесі және салауатты өмір салты тәрбиесі.

Тәрбие жұмыстары бойынша конкурстарына қатысып, жүлделі орындарға ие болған студенттер саны: республикалық шараларда– 2 студент, облыстық шараларда – 2 студент, қалалық  шараларда – 6 студент.